Aquafitnesz: a negyedik dimenzió
Bár a régi rómaiak óta ismerjük a hőforrások gyógyító erejét, a felfrissüléshez és a gyógyuláshoz tökéletesen megfelel az uszoda is. A tornagyakorlatok hatásosabbak, mint szárazon, hiszen a vízellenállást is le kell küzdenünk.
A vízi torna, vagyis az aquafitnesz az egész szervezetet harmonizálja. Aki ezt az egészséges vízi sportot űzi, új dimenziót hódíthat meg: a lágy és súlytalan mozgás lehetőségét. Mivel testünk a víz felhajtóereje miatt könnyebb, edzés közben megkíméljük gerincünket és ízületeinket is. A legtöbb gyakorlatot természetes vízben is végezhetjük, néhányhoz azonban meg kell kapaszkodnunk a medence falában. Ez az edzésforma a legjobb módszerek egyike a kötőszövetek feszességének fokozására, így arra is, hogy megszabaduljunk felesleges kilóinktól. A gyakorlatok azért hatásosabbak a vízben, mint szárazon, mert le kell küzdenünk a vízellenállást is. Látványos eredményt persze csak akkor várhatunk, ha hetente legalább kétszer edzünk!
Akár a szárazföldi tornánál, bemelegítésre a vízben is szükség van. Sekély vízben ugráljunk vagy lépegessünk 5 percig. Ezt követően kezdhetjük a tényleges edzést, amely alkalmanként ne tartson tovább 30 percnél. A víz hőmérséklete ne legyen magasabb 28 foknál. Ha ennél melegebb vízben edzünk, az nagyon megterheli a szívet. A 25 fok alatti hőmérsékleten viszont könnyen begörcsölhetnek az izmok. Ügyeljünk arra, hogy a víz legfeljebb mellközépig érjen. Alapszabály egyébként, hogy minél mélyebb a víz, annál hatékonyabbak a gyakorlatok.
1. Lábizom, fenék – tízszer ismételje!
– Futóritmusban rúgjon lazán előre.
– Miután ezt mindkét lábbal ötször megcsinálta, próbáljon meg lassan feljebb rúgni.
2. Csípő, far- és lábizom – tízszer ismételje!
– Kapaszkodjon egy kézzel a medence peremébe, és lendítse lazán egyik lábát messze előre és vissza.
– Eközben ugráljon a másik lábán egy helyben, ritmusra.
– Utána váltson oldalt. Lendítse mindkét lábát tizenkétszer előre és vissza.
3. Láblazítás – harmincszor ismételje!
– Álljon a vízben, és lépkedjen lazán egy helyben, talpa gördüljön a talajon.
– Lassan gyorsítsa a lépkedést meneteléssé, közben emelje egyre magasabbra a térdét, amennyire csak tudja.
4. Kar- és hasizmok – tizenkétszer ismételje!
– Rogyassza be térdét, lógassa karjait lábai közé, és tegye egymás mellé két kezét „lapátnak”.
– Most a lehető legerősebben tolja két tenyerét felfelé, míg közvetlenül a víz felszíne alá nem érnek.
– Utána nyomja a vizet tenyerével erősen lefelé.
5. Váll-, mell-, alkarizmok – tízszer ismételje!
– Álljon enyhén rogyasztott térdekkel, karjait nyújtsa párhuzamosan hátra, két kezét szorítsa lazán ökölbe.
– Kis, erős mozdulatokkal zárja és húzza szét karjait a háta mögött.
Mire jók a gyógyvizek?
Magyarország kiemelten jó helyzetben van hőforrások szempontjából, hiszen az országban igen sok nemzetközileg ismert és elismert termálfürdő található. Azért igazán jó termálvízben lazítanunk, mert a meleg és ásványi anyagokban gazdag víz bizonyíthatóan csillapítja a fájdalmat és kiegyensúlyozza a hormontermelést. A meleg jódos fürdő elsősorban a vérellátást javítja, segít a magas vérnyomás és az érbetegségek leküzdésében. A szénsavas víz is tágítja az ereket, elsősorban szívbetegek utókezelésére javasolják. A kénes termálvíz reumás betegségek, mindenekelőtt az ízületi gyulladás gyógyulását segíti elő. A sós fürdő enyhíti a hurutokat, erősíti az immunrendszert. Fontos szabály, hogy a meleg termálvízben nem tanácsos alkalmanként húsz percnél tovább maradni, és két fürdés között legalább félórás szünetet kell tartani. |