A Szpsgpols trtnetbl II.
A test- s arcpols modern fejldse Harriet Hubbard Ayer-tl szmthat. Az helyre lpett ksbb Elizabeth Arden s Helena Rubinstein, megkezddik a szpsgszalonok idszaka. A felismersekhez szksg van vegyszeti jtsokra s a halad szellem fogyasztkra is. 1889-ben megjelenik a fz helyett a melltart, Herminie Cadolle fzkretor alkotsban. Sznsznk levgatjk a hajukat, nha egszen fisra, az ismert rn Colette, frfi ruht hord, elvlik frjtl. Az tlagn, csak a '20-as vekben szakt a bklykkal. A fodrszszalonokba bekerl a szrtgp se, Eugne Schueller feltallja a hajfestket, megalaptja cgt, mely ksbb L'Oral nven risi karriert fut be. Egy hamburgi patikus kikever egy olajos-vizes alap emulzit, ami megfkezi a br vzkszletnek elprolgst, a Nivea nevet adja neki. Teht megfogalmazdik a hidratls fogalma. Az egszsggy s orvostudomny fejldse magval hozta, hogy betiltottk a mrgez anyagokat, gy a kozmetikai termkek is egszsgesebbek lettek. 1886 ta alkalmazzk a savak s elektromos ram segtsgvel a hmlasztst, a peeling st. Eltvoltjk a brszvet fels rszt, hogy frissessget adjanak a brnek. Parafin befecskendezsvel kpesek megduzzasztani az orct, vagy a szemhjat, eltntetve a rncokat. Az arcfestk palettja is kiszlesedik, folyamatosan megjulnak a sznek, legsikeresebb a francia Coty s Caron mrka termkcsaldja. Termszetess vlik a smink, elsdleges cl az egszsget jelent rzss-spadt hats elrse. A Bourjois cg gyrt '12-ben elszr pder jelleg pirostt prselt formban, az addigi krmes vagy folykony helyett. Az j utaz neszesszerbe, a krmek s pderek mell bekerlnek a szemldkceruzk, ajakrzsok s krmlakkok is. Eurpa eltt megnylik az arab vilg kultrja. Hennval s fekete porral festik a szemket. Gondoljunk a nmafilmek vilgra, ott is hasznljk ezt a trkkt, kihasznlva, hogy a fekete kontr megnagyobbtja a szemet. Olaszorszgban megszletik a dvk korszaka, megjelennek a femme fatale, azaz a vgzet asszonyai. A filmipar kitermeli a mai rtelemben vett sztrokat. Lapok kzlik letket, botrnyaikat, kalandjaikat s gzsijukat.
Az I. Vilghbor azonban megszaktja ezt a tretlen fejldst, a nk is rszt vllalnak a hbors feladatokbl, vagy az otthon maradottak elltsrl kell gondoskodniuk. Ezltal a kemny munka ltal azt is bebizonytottk, hogy a frfivilg munkjt is kpesek elvgezni, kivvva ezzel fggetlensgket. Praktikusabb lesz a viselet, rvidebbek lesznek a ruhk. A stt kosztmhz blzt, alatta melltartt s harisnyatartt hordanak. A krhzak elengedhetetlen ferttlentse pldamutat lett, a polgri let tisztasgi ignyessgre is. A plasztikai sebszet is elindult a maga trhdt tjn, melyet a hbors srlteken helyrellt, eszttikai mttek vgrehajtsa hvott letre eredetileg. A brpols terletn vakmer szoksok terjedtek el, a mandulval kevert, nyers vagy ftt, trt vagy reszelt burgonya lemostejknt, tiszttpasztaknt vagy brlgyt kencsknt szolglt. Szjvz helyett, fogkrm - barns szn, karbolsav illat szappan - hasznlata terjed. Chanel diktlta az egszen rvid haj divatjt, s megjelenik a dauer se a hajgndrt gp, amellyel vgre tarts hullmokat tudnak kszteni. A hbor utni felllegzs, fiatalos, dinamikus vltozsokat hoz magval. Divatba jn a jazz, a charleston s a sportaut, a kpzmvszetekben a szrrealizmus s az art deco, ami azrt is fontos neknk, mert a szpszeti kellkek csomagolsnak, dobozkinak dsztse szorosan sszefg az aktulis stlusirnyzattal. Minden egyes csomagols valsgos kis remekm s miniatra, melyeket gyakran hres festk terveznek meg.
j nidel jelenik meg, aki a frfiakbl kibrndult, fggetlen, nyilvnosan dohnyzik s botrnyt kavar. Elg csak Josphine Baker szlssges pldjt megemlteni, mindenki tudja mirl van sz, ez a stt br tncosn egzotikus erotikjval bvli el a variet vilgt. Prizsban szletik meg az igazi sikere. Amerikban 1921-ben vlasztjk meg az els szpsgkirlynt, s ettl kezdve divatba jn a szpsgversenyek rendezse vilgszerte. A legszebbek szmra lehetsg nylik a modellkedsre a szpsgiparban, de igazn vonz szakma akkor kezd lenni, amikor '23-ban John Robert Powers megalaptja az els modellgynksget. A nagyon sok, szmztt orosz arisztokrata, akik Franciaorszgban lnek a szlv hats a gyngysminket hozzk magukkal, kevs folykony viaszt helyeznek a szempilla vgre, gyngysorhats ltvnyt elrve vele. Mivel a ruha leegyszersdtt, nll elksztse is lehetv vlt, a csinld magad mozgalom hihetetlen mreteket lttt, egyrszt a hbor utni szksg, msrszt a fogyasztsi vgy kielgtsre. Kpes ni jsgok szabsminti nyjtottak ehhez segtsget. A fis alkat elrse rdekben a kebellapost, a cspszort s a combok szoros elktzstl sem riadnak vissza a nk. A divat kvetse a hajviseletben igen jl meghatrozhat, ezrt a fodrszatok s a hajvgs technikja rohamos fejldsnek indult. Franciaorszgban tz v intervallumban huszontezer fodrszmhely nylt meg! A hajgndrtst s berakst gzgp segtsgvel vgzik, a londoni Karl Nestl tallmnya alapjn. A hajpolsi termkek fejldse is prhuzamos az ignyekkel, a Strher testvrek, a Wella cg alapti, a tartshullmgpek szabadalmnak tulajdonosai. Hamarosan piacra dobjk az ehhez szksges folyadkot s hajpol krmeket az Eugne nv alatt. A L'Oral kifejleszti az sz hajra val festket.
A Vogue 1921-es szma rszletesen lerja, hogy egy „jlnevelt” hlgynek illik ismerni a smink fortlyait s hasznlni is azt. A mozinak is meghatroz lesz a szerepe az tlag ember divatjban. A hollywoodi stdik ezentl sminkessel dolgoznak, akik a felvtelek sorn folyamatosan gyelik, hogy a sznszek arcfestke a helyn maradjon. A filmes ignyek kielgtsre fejlesztik ki a tarts kozmetikai cikkeket, mint a cskll rzs, szempillagndrt s a vzll szempillafestk. Az ersebb smink lesz a divat, s a mozinzk millinyinak kvetend minta, amit a kedvenc sztrjaik viselnek a vsznon. Kezdenek odafigyelni arra, hogy a szemfestk s rzs szne harmonizljon a ruha sznvel! A sportols irnti igny, elfogadtatta a lebarnult brt, mint az egszsg jelkpt, Coco Chanel s Jean Patou tervezk divatba hozzk a tengerparti napozst s a hozz tartoz knyelmes viseletet, a jersey trikt, a b nadrgot, cskos Chanel frdruht s Patou napolajt.
|