Divatban a testékszerek
Foglalkoztunk már a hajunkkal, körmünkkel, arcunkkal és a sminkeléssel. Ezen a héten pedig a testünk külső eszközökkel történő díszítéséről, vagyis a testékszerekről lesz szó. Használtál már valamikor ilyeneket? Ha igen, és ha nem, akkor is tarts velünk! Megtudhatod, hogy milyen ékszerekkel ruházhatjuk fel testünket, és ez milyen veszélyeket rejthet magában.
Mondják sokan, hogy a szépség nem minden. Mégis mennyi "áldozatot" vagyunk képesek meghozni annak érdekében, hogy még vonzóbbá tegyük magunkat. Így volt ez régen, és így van ez napjainkban is.
A testékszer - elterjedt angol szóval piercing - a hiedelmekkel ellentétben nem új találmány. Az angol szó jelentése "átszúr, behatol", az emberi test fémekkel való díszítésének módját nevezik így. Nagyon régi "divat", hogy az emberek különböző apróságokkal ékesítik bőrüket. Az ősi ékszereknek azonban nem a gyönyörködtetés volt az elsődleges funkciójuk. Fontos információkat közvetítettek a viselőjük közösségben betöltött szerepéről, munkájáról, koráról és rangjáról, ezért elkerülhetetlen volt, hogy a test szerves részévé váljon.
Ma azonban már a testékszereknek egyetlen funkciója a gyönyörködtetés, figyelemfelkeltés. A legkonzervatívabb formái a gyűrűk, nyak-, boka- és hasláncok, illetve a karkötők. Ezek ugyanis bármilyen anyagból készülhetnek, mert nem hatolnak bele a bőrünkbe. A fülbevaló is elég régi divatnak számít, főként nők viselték, de manapság egyre gyakrabban látunk férfiakon is.
A konzervatívabbnak számító testékszerek között vannak olyanok, amelyek állandóan viselhetők, és olyanok is, amelyek egy különleges alkalomhoz illenek. Bárki kiválaszthatja a saját stílusához megfelelő színű, anyagú és formájú ékszert. Ezeket nyugodtan viselheted, váltogathatod, figyelj azonban arra, hogy ha kilyukasztatod a füledet, akkor azt szakemberrel végeztesd!
Mostanában egyre jobban terjednek a más testrészeket díszítő kiegészítők: például köldökbe, szájba, orrba, nyelvbe való piercing, illetve egyéb intim testtájakat ékesítő kellékek. Ezek viselése azonban számodra nem ajánlatos. Egyrészt a te korodban szülői engedély kell a piercing elkészítéséhez. Másrészt pedig az egészségedre káros hatással lehetnek ezek az ékszerek. Harmadrészt vannak, akiket taszítanak ezek a "kellékek", bár mindenesetre az az előnyük megvan, hogy könnyen eltávolíthatóak. Fontos azonban neked is tudnod, hogy milyen veszélyekkel járhat a piercing, ha egyszer majd ilyesmire adod a fejedet.
A testékszereket viselőknél leggyakoribb egészségügyi probléma az allergia szokott lenni. Elképzelhető, hogy a bőrünk allergiás arra a fémre, amiből az adott dísz készült. Ilyenkor kiütések jelennek meg bőrünkön. Az allergiás tüneteket el tudjuk kerülni, ha csak jobb minőségű, nemesfémből készült ékszereket használunk: acél, arany, platina, nióbium, titán. Ha viszont a bőrünk begyulladt, akkor a piercinget sürgősen el kell távolítani arra az időre, amíg a seb elmúlik. Használhatunk ilyenkor fertőtlenítő oldatokat is, de célszerű orvoshoz fordulni, mert a gyulladt rész könnyen elfertőződhet, sőt még vérmérgezéshez is vezethet.
Szóval, fiúk, de különösen lányok, szépítsétek magatokat ékszerekkel, de csak a jó ízlés határain belül! És ne felejtsétek el betartani az egészségügyi, tisztálkodási előírásokat!
|